Leila (Arienne Mandi), irańska gwiazda judo, stoi przed historyczną szansą zdobycia pierwszego złotego medalu dla swojego kraju na mistrzostwach świata. Jej sukcesy są wynikiem pracy z trenerką Maryam (Zar Amir Ebrahimi), byłą zawodniczką, która przekazała jej swoje doświadczenie i pasję do sportu. Jednak przed Leilą stoi wyzwanie nie tylko sportowe, ale i polityczne. Jej potencjalną przeciwniczką w decydującej walce może być zawodniczka z Izraela. Taka konfrontacja byłaby wyjątkowo kontrowersyjna dla irańskich władz. Oto skrót fabuły całego filmu Tatami online po polsku.
Spis treści
Leila stoi przed trudnym wyborem. Ulec naciskom wysłanników reżimu, którym zależy, aby unikała walki z Izraelką – co sugeruje jej Maryam? Czy też walczyć samotnie nie tylko o mistrzowski tytuł, ale również o swoją godność, honor i wolność osobistą. Każda decyzja niesie za sobą ryzyko surowych represji nie tylko dla Leili i Maryam, ale również dla ich rodzin. Ponadto w trakcie zawodów dochodzi do dramatycznego rozstrzygnięcia, które zaważy na losach obu kobiet.
Izraelski reżyser i producent, Guy Nattiv, znany z filmu „Golda” i laureat Oscara za krótkometrażowy film „Skin”, połączył siły z Zar Amir Ebrahimi, irańsko-francuską aktorką, producentką i reżyserką, tworząc Tatami cały film będący pierwszą współpracą reżyserską między twórcami z Izraela i Iranu. „Byłem zainspirowany przez historie sportsmenek, które zbuntowały się przeciwko reżimowi” – mówił Nattiv w jednym z wywiadów.
Był on również pod głębokim wrażeniem roli Ebrahimi w filmie „Holy Spider”, za którą otrzymała nagrodę aktorską na festiwalu w Cannes w 2022 roku. „Szczęka mi opadła” – przyznawał. Początkowo zaproponował Ebrahimi rolę trenerki, a później zaprosił ją, aby dołączyła do projektu jako współreżyserka i kierowniczka obsady. Decyzja Ebrahimi, która od 2008 roku mieszka we Francji, nie była łatwa. „To dla mnie bardzo ryzykowny projekt, nawet jako dla artystki na wygnaniu” – wyjaśniała.
Zdjęcia do filmu „Holy Spider” były realizowane w Gruzji, w tajemnicy – irańskie Ministerstwo Kultury stanowczo potępiło ten film. A to skłoniło twórców do zachowania dyskrecji, zwłaszcza że nowy projekt krytykuje reżim jeszcze bardziej bezpośrednio. Spotkanie z Zar Amir Ebrahimi było dla Guya Nattiva przełomowym doświadczeniem. „Zajęło nam pięć minut, by stać się najlepszymi przyjaciółmi, a nawet rodziną” – mówił z entuzjazmem.
Sortowanie według najpopularniejszych