W mało znaczącej restauracji, Honey Bunny (Amanda Plummer) i Pumpkin (Tim Roth) planują swoje kolejne przestępstwo. Zamiast ryzykownych sklepów z alkoholem, postanawiają obrabować restaurację. Gdy rozpoczynają napad, wyciągając broń i zastraszając gości oraz personel, w tle toczy się kilka innych dramatycznych wątków. Dwaj płatni zabójcy, Vincent (John Travolta) i Jules (Samuel L. Jackson), mają za zadanie odzyskać cenną walizkę należącą do ich szefa, gangstera Marcellusa Wallace’a (Ving Rhames).
Spis treści
Gdy Marcellus wyjeżdża z miasta, Vincent dostaje polecenie opieki nad jego młodą żoną Mią (Uma Thurman). Tymczasem bokser Butch Coolidge (Bruce Willis) otrzymuje od Wallace’a duże pieniądze, by przegrać swoją ostatnią walkę. Butch jednak łamie umowę i nieumyślnie zabija swojego rywala na ringu. A to zmusza go do ukrywania się i planowania ucieczki z Los Angeles.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na Johna Travoltę i Bruce’a Willisa. Obydwaj mieli już na swoim koncie znakomite role, jednak ich kariera w momencie premiery „Pulp Fiction” przechodziła przez pewne zastoje. W filmach Tarantino aktorzy często przeżywają swoistą renesansową odnowę. Prezentują jedne z najlepszych kreacji w swoich karierach i tworząc najbardziej kultowe sceny oraz dialogi w historii kina.
Dialogi w całym filmie „Pulp Fiction” są niezrównane – pełne są humoru, wulgarności, a ich pozornie błahe treści ukrywają głębsze znaczenie. Podobnie jak w jego wcześniejszym dziele „Wściekłe psy”, niektóre z kwestii z tego filmu stały się już częścią mowy potocznej. Aktorzy wypowiadają swoje dialogi z naturalnością, co dodaje filmowi specyficznego nastroju. I bez wątpienia staje się jedną z charakterystycznych cech stylu tego amerykańskiego reżysera.
Wracając do obsady, Pulp Fiction cały film oferuje błyszczące role dla Samuela L. Jacksona, Uma Thurman i Vinga Rhamesa, którzy, podobnie jak wspomniani wcześniej aktorzy, mają okazję do prezentacji znakomitych kreacji i zapadających w pamięć dialogów. Reszta obsady może wydawać się znajoma, co jest charakterystyczne dla Quentin Tarantino, który często angażuje tych samych, sprawdzonych aktorów do swoich filmów.
Dlatego też w „Pulp Fiction” pojawia się prawie cała obsada z jego debiutanckiego filmu „Wściekłe psy”. W tym Harvey Keitel, wcielający się w postać Mr. Wolfa. Warto dodać, że Harvey Keitel, który był głównym producentem „Wściekłych psów”, zainwestował własne pieniądze w Pulp Fiction cały film online po przeczytaniu scenariusza i zdecydował się na rolę Mr. White’a. Jego występ w „Pulp Fiction”, do którego scenariusz napisany był z myślą o nim, stanowi rodzaj podziękowania i hołdu dla aktora.
Tarantino wielokrotnie wyrażał swoje uznanie dla Keitela, nazywając go swoim ulubionym aktorem od szóstego roku życia. W filmie występuje również Tim Roth, znany jako Mr. Orange z „Wściekłych psów”, który tu wciela się w postać bandyty Ringo. Sam Quentin Tarantino ponownie pojawia się w epizodycznej roli Jimmiego, znajomego Julesa.
Moim zdaniem Pulp Fiction cały film to jeden z najlepszych filmów, nie tylko w dorobku Quentina Tarantino, ale w całej kinematografii. To dzieło, które nie wymaga sequeli ani dodatkowych wyjaśnień, nad którym wciąż trwają zacięte dyskusje. Mimo że to film z 1994 roku, nawet ponad dziesięć lat później nadal cieszy się niemałym zainteresowaniem. A jednym z charakterystycznych elementów, który wciąż intryguje, jest pytanie: co było w walizce Julesa Winnfielda?
Sortowanie według najpopularniejszych