Historia serialu rozgrywa się 219 lat po dewastującej wojnie nuklearnej, która zniszczyła Ziemię. W centrum opowieści jest młoda dziewczyna, Lucy (grana przez Ellę Purnell), która nie zna historii przetrwania ludzkości przez te dwa wieki. Żyje ona w ogromnym schronie, gdzie zaspokajano potrzeby wielu pokoleń. A wszyscy czekali na dzień, gdy ponownie będą mogli bezpiecznie wyjść na powierzchnię.
Spis treści
Konieczność ratunkowej misji zmusza Lucy do opuszczenia schronu i wyjścia na powierzchnię Ziemi. Odkrywa tam świat przypominający piekło, pełen gigantycznych insektów, dziwacznych mutantów. A także ludzi, których życie i moralność są tak dzikie, że porównuje się je do Dzikiego Zachodu. Konfrontacja naiwnej Lucy, która dotąd żyła w dostatku i bezpieczeństwie schronu, z brutalnym, postapokaliptycznym światem, stanowi punkt wyjścia do prezentacji satyry społecznej, charakterystycznej dla gatunku.
Jonathan Nolan, oprócz bycia scenarzystą i współshowrunnerem, również wyreżyserował pierwsze trzy odcinki serialu. Obiecuje, że produkcja skupi się na pokazaniu wpływu brutalnej rzeczywistości innych ludzi na Lucy. Nolan dodaje, że fani mogą spodziewać się tego samego skomplikowanego czarnego humoru, który był obecny w grach.
Postać Vault Boya, czyli ikoniczny rysunek ludzika z kciukiem w górę, znany z gier, pojawia się w serialu jako logo schronu. Tego, z którego wychodzi Lucy, ale będzie on obecny także w innych kontekstach. Todd Howard, reżyser dwóch części gier i producent serialu reprezentujący Bethesdę, zapowiada, że serial ujawni genezę tej postaci. Howard wierzy, że twórcy poradzili sobie z tym zadaniem mądrze i efektownie.
Serial „Fallout” został zaprojektowany tak, by jego historia i wątki mogły współistnieć z uniwersum gier Fallout. Każda produkcja jest osadzona w tym samym świecie i powiązana z nim. Dla studia Bethesda, odpowiedzialnego za serię gier Fallout, ważne było, aby serial wpisywał się w kanon świata gier. Serial opowiada zupełnie nową, niezależną historię umiejscowioną w uniwersum Fallout. To było kluczowym elementem przekonującym Bethesdę do przyjęcia wizji Jonathana Nolana.
Osoby z Bethesdy wyraźnie zaznaczyły, że nie są zainteresowane adaptowaniem fabuł już opowiedzianych w grach, preferując świeże podejście. W trakcie rozwoju serialu widzowie będą mieli okazję poznać postać Maximusa (w tej roli Aaron Moten), który ma być drugim głównym bohaterem opowieści. Maximus jest nowym rekrutem Bractwa Stali, organizacji dobrze znanej fanom gier z serii Fallout.
Wychowany i szkolony przez Bractwo Stali, Maximus posiada zupełnie inne spojrzenie na świat niż Lucy. Jonathan Nolan opisuje jego wychowanie jako połączenie szkolenia wojskowego w stylu marines i wychowania w duchu templariuszy. Według twórcy, Bractwo Stali napędza przez wykrzywiona wersja patriotyzmu, religii, lojalności i braterstwa. Podobnie jak w grach, postacie z Bractwa Stali noszą pancerze wspomagane.