
Cały film Strefa interesów online to produkcja, która z gatunku wojennego przechodzi w stronę bardziej subtelnej i refleksyjnej narracji. Nie znajdziemy w nim brutalnego obrazu wojny, jak w „Na Zachodzie bez zmian”, czy intensywnej akcji z „1917”. Film Jonathana Glazera charakteryzuje się stonowanym i spokojnym tonem, co paradoksalnie sprawia, że jego przekaz jest wyjątkowo mocny. Akcja rozgrywa się w pobliżu Auschwitz-Birkenau, lecz nie skupia się na losach więźniów obozu koncentracyjnego.
Spis treści
Zamiast tego obserwujemy życie Rudolfa Hössa, komendanta obozu, i jego żony Hedwig. Starają się oni poukładać swoje życie rodzinne na tle tragicznych wydarzeń historycznych. W całym filmie Strefa interesów online reżyseria Jonathana Glazera, bazująca na książce Martina Amisa, eksploruje koncepcję „banalności zła”, sformułowaną przez Hannę Arendt. Sceny, jak dyskusja o piecu pierścieniowym do spalania Żydów, są przedstawiane jako zwykłe rozmowy służbowe.
Żona jednego z oficerów SS skarży się na brak zasłon, które spodobały jej się w domu deportowanej Żydówki. Zabawa w obozowego strażnika i więźnia staje się lekką przekomarzanką między braćmi. Film przedstawia zbrodnię ludobójstwa z perspektywy katów, a nie ofiar, co jest nietypowe i kontrowersyjne. O tragedii dziejącej się za murami Auschwitz-Birkenau przypominają jedynie odgłosy ludzkich krzyków i strzałów.
W filmie „Strefa interesów”, Hoss obserwuje swoich podwładnych ze stoickim spokojem, nawet gdy popiół z obozowych kominów opada na niego. W tle ogrodnik używa prochów ofiar nazizmu do nawożenia gleby. Ignorują nazistów, którzy obok niego właśnie rozstrzeliwują dziecko za rzekomą „kradzież” jabłka. Ta codzienna, prozaiczna, niemal sielankowa rutyna kontrastuje z przerażającym horrorem Holocaustu.
Oglądanie „Strefy interesów” nie jest łatwym doświadczeniem. Podsumowując, film jest trudny, pełen sprzeczności, ciężki i przytłaczający. Śledzimy postać, do której trudno poczuć sympatię, a nawet jej wyznania miłości do psów budzą niepokój i wstręt u widza.
Strefa interesów cały film jest produkcją o chłodnej, analitycznej naturze, co czyni ją szczególnie prowokującym. Kamera prowadzona przez Łukasza Żala rzadko zbliża się do przedstawianych wydarzeń, zamiast tego obserwując je z pewnego dystansu. To podejście może wynikać z niechęci do zakłócania prezentowanej idylli. A może nawet z pewnego rodzaju obrzydzenia, co skłania do zachowania dystansu wobec przedstawianego świata. W tej atmosferze beznamiętności przejmującą nutę wprowadza muzyka Micy Levi, podkreślając grozę sytuacji.
Jednak w „Strefie interesów” pojawia się iskra światła. Sceny z dziewczynką, która ukrywa jabłka dla więźniów obozu, oglądane w negatywie, stają się symbolem nadziei i ludzkiego ciepła. Te momenty tworzą kontrapunkt dla głównej narracji, podkreślając brutalność otaczającej rzeczywistości. Strefa interesów cały film, choć osadzony w konkretnym miejscu i czasie, staje się boleśnie uniwersalnym portretem ludzi budujących sobie wygodne życie w samym środku piekła. A to czyni go bardziej aktualnym, niż moglibyśmy sobie tego życzyć.
Strefa interesów cały film online wyróżnia się prostotą przekazu, oferując nowe spojrzenie na Holocaust. Jonathan Glazer, poprzez pozorny dystans, prezentuje ponure wnioski dotyczące ludzkiej natury. Postać Hossa nie jest przedstawiona jako demoniczna, lecz raczej jako zwykły człowiek, co czyni go jeszcze bardziej niepokojącym. W białym garniturze staje się on kontrastem dla swoich okrutnych działań. Nie dręczą go wyrzuty sumienia; wydaje się, że spokojnie spełnia swoją misję, starając się być najlepszym w swojej profesji.
W filmie „Strefa interesów” sposób, w jaki przedstawione jest masowe mordowanie Żydów, charakteryzuje się banalnością, która poraża i nie pozwala o sobie zapomnieć. Sceny, w których Hedwiga nosi futro kobiet wysłanych na śmierć, a dzieci beztrosko bawią się w basenie, zwracają uwagę na obojętność wobec tragedii. Reżyser Jonathan Glazer zdaje się sugerować, że tragedie poruszają nas głęboko tylko wtedy, gdy dotykają nas osobiście.
Scena rozgrywająca się we współczesnym Muzeum Auschwitz-Birkenau staje się bolesnym komentarzem dotyczącym obojętności. A także podejścia do tragedii i zwyczajności obcowania ze śmiercią. A zatem film pokazuje, jak czas wpływa na naszą percepcję i pamięć o wydarzeniach historycznych.
Sortowanie według najpopularniejszych