Cały film Raport Pileckiego online to hit, który nie prezentuje swojego bohatera w sposób skonstruowany z jasno zarysowanymi cechami. Ani głęboko zbadanymi motywacjami, ani nie tworzy spójnej fabuły. Twórcy zdecydowali się na ścisłe trzymanie się faktów, co może być atutem z perspektywy historycznej. Ale jednocześnie ogranicza elementy artystyczne i głębokość dzieła. Produkcja ta bazuje na tytułowym raporcie, stając się swego rodzaju sprawozdaniem z życia głównego bohatera. Prezentuje kluczowe aspekty jego biografii w sposób panoramiczny.
Spis treści
Co istotne, Raport Pileckiego cały film nie przedstawia tych wydarzeń w porządku chronologicznym. W filmie „Raport Pileckiego” widz poznaje tytułowego bohatera tuż przed rozpoczęciem jego procesu, by następnie, za pośrednictwem retrospekcji, przenieść się do różnych okresów jego życia. Od czasów tuż po II wojnie światowej, w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa, poprzez przedwojenne Kresy Wschodnie, obóz Auschwitz, pola bitew, aż po powstańczą Warszawę.
Kolejność tych scen jest przypadkowa i w filmie sceny te są ze sobą nieustannie przeplatane. Taki sposób narracji może na początku dezorientować i przytłaczać widza, jednocześnie wzbogacając akcję i stanowiąc wyzwanie dla twórców filmu. Z czasem w całym filmie Raport Pileckiego online wyłania się pewna koncepcja i forma narracyjna. Pilecki, podczas przesłuchania, opowiada o swoim życiu, przypominając sobie różne wydarzenia.
Wspomnienia te przeplatają się z aktualnymi wydarzeniami, tworząc kontrast między idyllicznym życiem rodzinnym rotmistrza a dramatycznymi doświadczeniami. Wynikały z życia w cieniu dwóch totalitaryzmów, które z kolei okazują się mieć przerażająco wiele wspólnego. Taka technika narracyjna momentami buduje napięcie i wpływa na emocje widza, ale czasami może również prowadzić do chaosu i braku spójności w filmie.
Pomysł filmu „Raport Pileckiego” był obiecujący. Jednak realizatorzy nie zawsze sprostali trudnemu zadaniu połączenia fragmentarycznych scen w jednolitą całość i nadania im psychologicznej głębi. Brak chronologii i wyraźnego związku przyczynowo-skutkowego mógł wprowadzać w błąd widzów. Np. tych nieobeznanych z historycznym kontekstem przedstawionych wydarzeń, a zwłaszcza tych, którzy chcieli poznać realia tamtego okresu od podstaw.
Film skutecznie ilustruje i rekonstruuje dramatyczne wydarzenia II wojny światowej i stalinizmu, ale często kosztem głębi fabuły i portretu postaci. Z drugiej strony, ta „sucha” poprawność chroni produkcję przed nieścisłościami i nadmiernym wpływem fikcji, co w polskim kinie historycznym nie jest regułą. Warto zwrócić uwagę na realistycznie przedstawione sceny batalistyczne. Raport Pileckiego cały film to jednak coś więcej niż tylko poprawnie zrealizowany, rzetelny i realistyczny obraz wojny.
To przede wszystkim ukazanie skali cierpienia i sposób jego przedstawienia. Cała produkcja ma jasno określony przekaz: nazistowskie i komunistyczne reżimy były równie okrutne. Sceny przesłuchań stanowią tego dowód, podobnie jak ujęcia z obozu Auschwitz. Zresztą, sceny nakręcone w szarym, brudnym i ponurym Auschwitz przedstawiono w sposób ciekawy i realistyczny. Chociaż scen akcji jest niewiele, te, które się pojawiają, są wykonane z dużą dbałością o realizm.
Jednak podsumowując, cieszę się, że wybrałem się na ten film i poświęciłem dwie godziny na pogłębienie wiedzy historycznej. Film ten jest szczególnie odpowiedni dla osób niezaznajomionych z polską historią. Dla kogoś, kto jest bardziej zorientowany w temacie, może nie dostarczyć wszystkich oczekiwanych wrażeń.
Ważne jest jednak, aby pamiętać, że kino tworzono dla szerokiej publiczności, a nie wyłącznie dla ekspertów z danej dziedziny. Raport Pileckiego cały film może stanowić interesującą propozycję na szkolne wycieczki do kina. Mam nadzieję, że tego rodzaju produkcje przyczynią się do wzrostu zainteresowania narodową historią w Polsce. Takie filmy zasługują na chwilę uwagi.
Sortowanie według najpopularniejszych