Historia przedstawiona w całym filmie Miasto 44 online koncentruje się na Powstaniu Warszawskim oraz na przeżyciach jego młodych bohaterów, zmuszonych do dojrzewania w brutalnych warunkach okupacji niemieckiej. Dramat wojenny jest przetykany romansowym motywem, w który zaangażowani są trzej bohaterowie: Stefan Zawadzki oraz dwie kobiety – Kama i Biedronka. Po stracie ojca, który poległ w trakcie wrześniowej kampanii, Stefan przejmuje rolę opiekuna rodziny, troszcząc się o matkę i młodszego brata.
Spis treści
Znajduje zatrudnienie w fabryce Wedla, gdzie z godnością znosi poniżenie ze strony okupantów. Jego zaangażowanie w ruch oporu rozpoczyna się za sprawą Kamy, dziewczyny z sąsiedztwa, mieszkającej na Woli. Kama darzy Stefana uczuciem, jednak to Biedronka jest bliższa jego sercu. Na dzień 1 sierpnia 1944 roku, Stefan wraz z obiema kobietami i grupą przyjaciół, zostaje przydzielony pod dowództwo charyzmatycznego Kobry. Oglądaj Miasto 44 cały film w dobrej jakości na VODwizja.pl!
W ramach zgrupowania „Radosław” przeżywają wspólnie ciężkie doświadczenia bojowe. Przemierza drogę od Woli, przez Stare Miasto i Śródmieście, aż po Czerniaków. Prezentujemy „Miasto 44” autorstwa Jana Komasy. Reżysera, który swoim pierwszym dziełem, „Salą samobójców”, udowodnił swój talent do tworzenia sensownych opowieści filmowych i przyciągania widzów do kin. Tym razem, dysponując znacznymi środkami finansowymi (jak na polskie realia). I wsparciem Muzeum Powstania Warszawskiego, Komasa stworzył epicką opowieść o roku 1944.
Miasto 44 cały film opowiada o Warszawie, o młodych entuzjastach, którzy z zapałem włączyli się do walki o wyzwolenie swojego miasta. O miłości, bezsilności i wielu innych tematach, które reżyser przedstawił w sposób niezwykle przekonywający i nowatorski, zarazem wierny i fascynujący. Jest to produkcja wyróżniająca się na tle innych. Posiada więc charakterystycznych bohaterów, angażującą fabułę, imponujące efekty specjalne oraz narrację godną hollywoodzkich mistrzów.
Komasa wykazuje się odwagą w eksperymentowaniu – nie waha się wpleść w fabułę utworów Czesława Niemena, łamać patos humorystycznymi elementami, stosować aluzje do różnorodnych gatunków filmowych (np. scena w kanałach) czy odwołać się do szerokiej gamy kulturowych kontekstów (jak dubstep). Pomimo krytyki, jego podejście okazuje się skuteczne, wzmacniając emocje tam, gdzie potrzeba, i służąc jako efektywny kontrapunkt w odpowiednich momentach. W ten sposób Komasa podkreśla istotę współczesnego, a zarazem popularnego kina.
Motyw muzyczny stworzony przez Antoniego Łazarkiewicza, który pojawia się w filmie wielokrotnie, doskonale dopełnia wizualną stronę dzieła. Akcentuje dramatyzm przedstawionych zdarzeń. Jednak przy omawianiu muzyki nie można pominąć elementu, który wywołał dyskusje w wielu recenzjach po premierze na Stadionie Narodowym. Chodzi zatem o scenę miłosną przy akompaniamencie dubstepu autorstwa Jimka.
Scena ta ma swoje uzasadnienie w kontekście fabuły. Odzwierciedla pragnienie młodych bohaterów do ucieczki przed brutalną rzeczywistością przez moment ekstazy. Budzi kontrowersje z powodu swojej stylistycznej niekonwencjonalności i wykorzystania współczesnych brzmień muzycznych. Możliwe, że celem tej sceny było ukazanie uniwersalności doświadczeń miłosnych, sugerując, że współczesna młodzież przeżywa miłość. I oddaje się przyjemnościom cielesnym w sposób podobny do tego sprzed lat, nawet w obliczu trudnych realiów.
Uczucia te mogą stanowić źródło chwilowej ulgi i zapomnienia. Niemniej, sposób, w jaki wykorzystano muzykę w tej scenie, może wydawać się nieharmonijny z resztą filmu. Tworzy wrażenie, jakby pochodziła z zupełnie innej sfery, bardziej z rozpędzonego teledysku niż z dzieła opowiadającego o Powstaniu Warszawskim. Z drugiej strony, właśnie ta stylistyczna rozbieżność sprawia, że scena ta zapada w pamięć. Prowokuje do refleksji, stając się niejako „solą w oku” dla odbiorcy, któremu trudno o niej zapomnieć.
Te szczególne momenty, ze względu na swoją przesadę i „pompę”, nie pasują do reszty utrzymanej w realistycznym, bezpośrednim tonie opowieści. To sprawia, że rzucają się w oczy. Na szczęście, nie wpływają one znacząco na ogólny odbiór całego filmu Miasto 44 online, który jako dzieło kompleksowe prezentuje się wyjątkowo przekonująco. Jego nastrój utrzymuje się z widzem długo po zakończeniu projekcji, trudno jest go zapomnieć. Bez wątpienia warto zatem doświadczyć tej historii osobiście! Jan Komasa jako jeden z obiecujących młodych reżyserów, za którym warto podążać, potwierdza więc swój talent i wizjonerskie podejście.
Sortowanie według najpopularniejszych