Wasze ulubione postaci powracają w najśmieszniejszej przygodzie dotąd! Tym razem Alex, Marty, Melman i Gloria przemierzają Europę, zachwycając publiczność swoim charakterystycznym stylem i humorem. Krytycy są zgodni, opisując Madagaskar 3 cały film jako „uroczy i bardzo śmieszny!” (Bill Zwecker, Chicago Sun-Times). Towarzyszy im próżny Król Julian oraz odważne, nieustraszone Pingwiny, które razem dołączają do wędrującej trupy cyrkowej, starając się umknąć przed Kapitan Dubois.
Spis treści
Nieustająca akcja i nowe, barwne postaci gwarantują szaloną zabawę dla widzów w każdym wieku. Akrobacje cyrkowe mieszają się z różnorodnymi gatunkami muzyki, barwne kostiumy błyszczą w świetle reflektorów. A trójwymiarowe efekty specjalne zanurzają widzów w przestrzeni wypełnionej miłością, przyjaźnią i intensywną pasją. Zwierzęta, które w pierwszej części filmowej sagi uciekły z zoo. W drugiej zaś odsłonie znalazły się w dzikiej Afryce, w trzeciej części serii przeżywają prawdziwe emocje.
Już zdążyły poznawać świat, niezwykle inteligentne pingwiny nauczyły się w nim precyzyjnie manewrować. Twórcy serii zyskali natomiast biegłość w żonglowaniu motywami. Nie dali się ponieść sukcesowi, nie stracili zapału ani nie ulegli pokusie, aby pozwolić sobie na wszystko. Kolejne filmy pokazują, że Eric Darnell i Tom McGrath podejmują każdą decyzję z rozwagą. A to chroni ich przed błędami, które często dotykają twórców wieloodcinkowych produkcji.
W „Madagaskarze 3” obserwujemy wiele formalnych powtórzeń, które są wynikiem metafilmowych żartów, ukazujących, że animatorzy z przyjemnością zagłębiają się w stworzoną przez siebie rzeczywistość. Szczególny wysiłek włożono także w kreację postaci Chantel Dubois, nieugiętej kobiecej hycel, która ściga Alexa i jego towarzyszy. Chantel, z niegasnącym błyskiem w oku i nigdy nie wahając się użyć szminki do podkreślenia swojej buntowniczej kobiecości.
Posiada psie zmysły, porusza się z zręcznością pająka, jest giętka, silna, zdeterminowana i na swoim motorze szybka jak gepard tropiący ofiarę. Jednak wszystkie te porównania użyte do opisania Dubois niezmiennie podkreślają, że w tym filmowym świecie to zwierzęta grają pierwsze skrzypce. To one podążają śladami swoich marzeń i w najdziwniejszych miejscach odnajdują ciepło domowego ogniska.
Centralnym tematem całego filmu Madagaskar 3 jest kwestia wolności jednostki. Czterej główni bohaterowie – zwierzęta urodzone i wychowane w nowojorskim zoo – nie znają życia w naturalnym środowisku ani prawdziwej wolności. Ich życie to występy i zdobywanie sympatii odwiedzających zoo. Po licznych przygodach z pierwszej i drugiej części serii, ich głównym celem pozostaje powrót do domu, czyli do macierzystego zoo.
Podsumowując, wszystkie ich przygody wynikają z marzeń o powrocie do wyidealizowanego, wcześniejszego życia. Jednak bohaterowie przeszli zmianę. Doświadczyli wolności, przeżyli liczne przygody i zdobyli możliwość decydowania o własnych losach. Zapomnieli również o wszystkim, co złe i stresujące napotkali w świecie ludzi. W „Madagaskarze 3” stają przed świadomym wyborem dotyczącym tego, czego naprawdę pragną, co jest ich naturą i gdzie jest ich prawdziwy dom.
Muszą zatem zdecydować między niewolą a wolnością. Do takiego wyboru potrzebowali dystansu i dojrzałości, które zyskali na przestrzeni swoich przygód. Zwierzęta nie boją się już swojej wolności, co oznacza, że są gotowe na samodzielne zdobywanie pożywienia, podejmowanie decyzji i dostosowywanie się do nieustannych zmian. Postanawiają opuścić zoo, ale ostatecznie trafiają do cyrku. Tam przynajmniej mają przyjaciół i sami tworzą program, w którym występują.
Sortowanie według najpopularniejszych