Cały film Lion. Droga do Domu online rozpoczyna się w 1986 roku w małej wiosce Ganesh Talaim na przedmieściach Khandwy, w stanie Madhya Pradesh, w środkowych Indiach. Pięcioletni wówczas Sheru Munshi Khan mieszka tam ze swoim starszym bratem Guddu, nowo narodzoną siostrą Shekilą i ich samotnie wychowującą matką Kamlą. Sheru i kilkunastoletni Guddu pomagają matce w codziennych obowiązkach, starając się zarobić na każdej możliwej okazji.
Spis treści
Właśnie perspektywa zarobku skłania braci do podróży pociągiem do oddalonego o 70 kilometrów miasta Barhanpur. Na stacji bracia zostają rozdzieleni. Czekając na brata, Sheru zasypia w wagonie pociągu, który nieoczekiwanie odjeżdża do dworca Howrah w Kalkucie, znajdującym się tysiąc pięćset kilometrów od jego domu. W efekcie chłopiec znajduje się sam w 10-milionowej metropolii, gdzie musi mierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami.
Dzięki instynktowi i sporej dawce szczęścia udaje mu się przetrwać i trafia do ośrodka dla zagubionych dzieci. Mimo starań policji i personelu placówki, odnalezienie rodziny Sheru okazuje się niemożliwe. Chłopiec nie zna swojego nazwiska ani poprawnej nazwy swojej rodzinnej miejscowości. Jego życie zmienia się, gdy zostaje adoptowany przez parę Australijczyków z Tasmanii. Po latach, już jako Saroo Brierley, podejmuje decyzję o poszukiwaniu swojej rodziny w Indiach.
Pierwsza część filmu „Lion” koncentruje się na dramatycznym losie młodego Saroo. Podobnie jak miliony innych skrajnie ubogich dzieci w Indiach, stara się on wspierać matkę i rodzeństwo, podejmując się wraz z bratem niebezpiecznych i nielegalnych prac. Niestety, tragiczny zbieg okoliczności powoduje, że chłopiec zasypia w pociągu przeznaczonym do kasacji. Zostaje niechcący przewieziony ponad tysiąc kilometrów od swojego domu.
Ostatecznie trafia do Kalkuty, gdzie nie zna nikogo i nie potrafi się porozumieć w lokalnym języku. Po serii dramatycznych wydarzeń Saroo trafia do domu dziecka, a stamtąd zostaje adoptowany przez rodzinę z Australii. Kolejny segment filmu skupia się na jego procesie asymilacji w nowym miejscu oraz budowaniu emocjonalnych więzi z przybranymi rodzicami. Trzecia część filmu przedstawia zmagania dorosłego już bohatera z tajemnicą swojej przeszłości. Oraz jego obsesyjne poszukiwania śladów, które mogłyby pomóc mu odnaleźć rodzinę, którą zostawił w Indiach.
Dorosły bohater staje się introwertyczny i w swojej determinacji czasami nawet egoistyczny. Pewien brak satysfakcji może wynikać również z niedopowiedzianych wątków dotyczących jego dziewczyny Lucy oraz przyrodniego brata Mantosha. Mimo to, warto zaznaczyć, że Lion. Droga do Domu cały film przez cały czas pozostaje bardzo dobrym filmem. A niektóre sceny z dorosłym bohaterem z pewnością zapadną w pamięć widzów na długo.
Dotyczy to zwłaszcza sceny z hinduskim przysmakiem, który stanowi rodzaj odartej z sentymentu odpowiedzi na Proustowską magdalenkę, odsłaniającej rodzinne dramaty podczas kolacji czy intymnej rozmowy Saroo z przybraną matką. Problemem tej ekranizacji jest powierzenie tak złożonej historii reżyserowi-debiutantowi. Mimo że Garth Davis miał doświadczenie w reżyserii seriali, prowadzenie pełnometrażowego filmu to zupełnie inna sprawa. A to jest widoczne w jego pracy.
Skupił się na operowaniu obrazem, co wyszło mu znakomicie, lecz momentami zdaje się zapominać o fabule. Szczególnie widoczne jest to, gdy kończy się wątek podróży i zaczynamy obserwować dorosłego Saroo. Można odnieść wrażenie, że reżyser nie znajduje sposobu, by adekwatnie przedstawić złożoność jego osobowości. Lion. Droga do Domu cały film po polsku na VOD!
Z kolei dużym zaskoczeniem okazała się kreacja Nicole Kidman, która wcieliła się w rolę Australijki, pragnącej stworzyć dom dla porzuconych dzieci, takich jak Saroo. Jej wątek jest wzruszający i odbiega od tego, czego widzowie mogli się spodziewać. Kidman udowadnia, że wciąż potrafi przekazać głębokie emocje na ekranie i doskonale radzi sobie w dramacie.
Sortowanie według najpopularniejszych