Druga połowa lat 70. XX wieku. Grupa nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i buntowniczym Siczką, postanawia założyć punkrockowy zespół. Na początku wysyłają list do Radia Wolna Europa z prośbą o emitowanie „muzyki wolnych ludzi”. List zostaje odczytany na żywo, co skłania stację do rozpoczęcia cotygodniowego programu poświęconego muzyce punk. Oficer SB, Jerzy Majak, ostrzega, że Ustrzyki Dolne to nie Londyn i punk rock nie zagości na terenie jego gminy.
Spis treści
Niezłomny Siczka wraz z kolegami zakłada zespół KSU, przenosząc na lokalny grunt elementy londyńskiej kultury punk. Majak otrzymuje od centrali zezwolenie na rozpoczęcie operacji „Żyletka”, mającej na celu rozpracowanie zespołu. Siczka i jego grupa stają się gwiazdami polskiej alternatywnej sceny muzycznej, jednocześnie będąc prześladowanymi przez służby bezpieczeństwa.
Idź pod prąd cały film to najnowsza koprodukcja Telewizji Polskiej, która pozwala widzom zobaczyć lub przypomnieć sobie napięte dekady zdominowane przez reżim władzy. Film rozgrywa się w Ustrzykach Dolnych – malowniczej bieszczadzkiej miejscowości przy granicy z Ukrainą. Grupa zbuntowanych uczniów, pod wpływem charyzmatycznego Eugeniusza „Siczki” Olejarczyka z lokalnej zawodówki, zakłada punkowy zespół o nazwie KSU. Idź pod prąd cały film online przedstawia burzliwe lata 70. z perspektywy lidera jednej z najważniejszych polskich formacji muzycznych.
W całym filmie Idź pod prąd przedstawiono sceny, w których ówczesna władza przesłuchiwała członków zespołu. Próbując zdusić w zarodku rozwijający się nowy nurt muzyczny i ideologiczny, nazywając swoją operację kryptonimem „Żyleta”. Pomimo ostrzeżeń, Siczka nie przestawał promować londyńskiego punka wśród rówieśników i mieszkańców gminy. Na ulicach Ustrzyk zaczęła pojawiać się coraz więcej młodzieży w charakterystycznych glanach, z wysoko ułożonymi włosami czy agrafkami w uszach. A z głośników płynęły audycje Radia Wolna Europa oraz bootlegi Sex Pistols.
Popularność zespołu KSU wzrastała z każdym miesiącem, jednak członkowie zespołu stanęli przed poważnym wyzwaniem. W latach 80. starali się uniknąć obowiązkowej służby wojskowej, ale ich plany zostały pokrzyżowane przez wprowadzenie stanu wojennego. Okazało się więc, że pobyt w wojsku pobudził kreatywność Olejarczyka. To właśnie wtedy stworzył utwory „1944 (w okopie)”, „Umarłe drzewa” oraz „Po drugiej stronie drzwi”, które znalazły się na debiutanckim albumie zespołu zatytułowanym „Pod prąd”.
Tytuł albumu zainspirował więc reżysera Wiesława Palucha do stworzenia psychologicznego portretu legendarnych artystów. Czyli ludzi buntowniczych, nonkonformistycznych, ale i pełnych ideałów. Zespół KSU, założony w 1977 roku w Ustrzykach Dolnych, przez ponad 40 lat swojej działalności wydał 11 albumów studyjnych, zagrał setki koncertów i stał się jednym z ikon polskiej sceny punkrockowej. Ponadto obecnie jedynym członkiem z pierwotnego składu jest wokalista i gitarzysta – Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk.
Niedawno ogłoszono, że historia zespołu zostanie przeniesiona na ekran w postaci pełnometrażowego całego filmu Idź pod prąd online, co nawiązuje do jednego z ich najbardziej znanych utworów. Za reżyserię i współautorstwo scenariusza odpowiada Wiesław Paluch. W filmie główne role zagrają młodzi aktorzy: Ignacy Liss jako Siczka, Maciej Piotrowski jako Bohun oraz Igor Paszczyk jako Ptyś.
Podsumowując, Idź pod prąd cały film o kultowym zespole KSU opowiada historię Eugeniusza Olejarczyka i jego przyjaciół z Ustrzyk Dolnych, którzy w drugiej połowie lat 70. postanowili zainspirować się muzyką punk rocka po usłyszeniu zespołu Sex Pistols na zagranicznej stacji radiowej. Na początku swojej przygody, wysłali list do Radia Wolna Europa z prośbą o emisję „muzyki wolnych ludzi”. Ponadto ku ich zdumieniu, list został odczytany na żywo podczas audycji, co skłoniło stację do uruchomienia cotygodniowego programu poświęconego muzyce punk.
Oficer SB, Majak, otrzymuje zezwolenie na rozpoczęcie operacji o kryptonimie „Żyletka”, której celem jest rozpracowanie zespołu. A zatem Siczka i jego koledzy szybko zdobywają status gwiazd ogólnopolskiej sceny „muzycznego drugiego obiegu”. Jednocześnie stając się obiektem represji ze strony służb bezpieczeństwa.
Sortowanie według najpopularniejszych