Bilbo Baggins (Martin Freeman) wraz z czarodziejem Gandalfem Szarym (Ian McKellen) i trzynastoma krasnoludami pod przywództwem Thorina Dębowej Tarczy (Richard Armitage) wyrusza z Carrock, dokąd dostarczyły ich orły. Nieustannie ścigani przez orków, kierują się na wschód, do Samotnej Góry, zamieszkiwanej przez smoka Smauga (Benedict Cumberbatch). Z jego łap grupa Thorina pragnie odzyskać skarby, które zostały skradzione przed wiekami, a przede wszystkim Erebor – królestwo, które dawniej było własnością krasnoludów.
Spis treści
Podczas swojej podróży, wędrowcy napotykają Beorna (Mikael Persbrandt), gwałtownego władcę ludzi z Doliny Anduiny, który ma zdolność przemiany w niedźwiedzia. W Mrocznej Puszczy czekają na nich liczne niebezpieczeństwa, w tym stado ogromnych pająków, okrutni orkowie oraz leśne elfy pod wodzą króla Thranduila (Lee Pace). Ich droga prowadzi ich ostatecznie do Esgaroth, miasta położonego na Długim Jeziorze, które jest największym skupiskiem ludzi w regionie i które żyje w cieniu terroru smoka. Bohaterowie zbliżają się do decydującego starcia ze Smaugiem.
Dodatkowo, jego postać zyskuje na sile dzięki głębokiemu i dźwięcznemu głosowi Benedicta Cumberbatcha, znanego z ostatnich ról, w tym Sherlocka Holmesa. To sprawia, że smok robi ogromne wrażenie. Dźwięk odgrywa kluczową rolę całym filmie Hobbit: Pustkowie Smauga, demonstrując olbrzymie zmiany dynamiki. Od subtelnych dźwięków natury, takich jak fruwające motyle czy plusk wody, po przytłaczające odgłosy zawalających się murów, ryki bestii czy hałasy walki.
Tylne głośniki są aktywnie wykorzystywane, tworząc otaczającą scenę dźwiękową z precyzyjnie rozmieszczonymi źródłami dźwięku. A te zsynchronizowano z akcją na ekranie. Dialogi są czyste i dobrze zbalansowane. Zależnie od lokalizacji – czy to wąskie, wydrążone w skałach korytarze, czy otwarte przestrzenie. Głosy postaci brzmią nieco inaczej, co dodaje realizmu i wiarygodności całej produkcji.
Esgaroth jawi mi się jako interesujący przystanek na mapie Śródziemia. Nie jest to miejsce piękne, ale za to niezwykle realistyczne. To miasto, choć mocno zaniedbane i klaustrofobiczne, łączy w sobie elementy włoskie i skandynawskie. Jego maleńkie domki osadzone na palach stanowią ciekawy kontrast wobec majestatycznych budowli krasnoludzkich i elfickich, które pojawiają się w filmie. Obejrzyj Hobbit: Pustkowie Smauga cały film po polsku na VOD już dzisiaj!
Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że ludzie w Śródziemiu mają najtrudniejsze warunki życia. Wydaje się, że wszyscy niemal bez wyjątku zachwycają się elfami, podczas gdy nie-ludzkie rasy zamieszkują bardziej uprzywilejowane dzielnice. Na zakończenie filmu czeka niespodzianka, której nie zdradzę, aby nie psuć Wam wrażeń. Ci, którzy znają książkę, mogą się domyślać, co zostawiono na trzeci film.
Ostatnia scena sprawiła, że osunąłem się w fotelu. A uważam, że ostatnie zdanie wypowiedziane przez Bilbo ma szansę stać się jednym z kultowych cytatów filmowych. Z niecierpliwością i pewnym niepokojem oczekuję na finałową część trylogii.
Sortowanie według najpopularniejszych