W kwietniu 1945 roku, po przełamaniu linii Renu, sojusznicze armie kierują się w stronę Berlina, napotykając na swojej drodze fanatyczny opór, zorganizowany przez oddziały SS lojalne wobec swego przywódcy. Mobilizuje się również ludność cywilną, w tym kobiety i dzieci, do walki. Amerykańskie jednostki pancerne odnoszą znaczne straty. Jednym z czołgów 2. Dywizji Pancernej, żartobliwie nazywanym „Furia”, dowodzi sierżant Don Collier (w tej roli Brad Pitt). Zobacz gdzie oglądać cały film Furia online po polsku!
Spis treści
Do jego załogi dołącza Norman Ellison (w tej roli Logan Lerman), który jest w armii zaledwie od ośmiu tygodni. Młody, nieobeznany z okrucieństwem wojny rekrut, musi znaleźć wspólny język z doświadczonymi żołnierzami. Np. takimi jak Boyd Swan (w tej roli Shia LaBeouf), Grady Travis (w tej roli Jon Bernthal) i Trini Garcia (w tej roli Michael Peña). Wkrótce załoga „Furii” zostaje postawiona przed trudnym wyzwaniem.
Już wstępne sceny filmu wyraźnie zaznaczają, że nie będzie to opowieść utrzymana w tonie propagandowym czy heroicznie wyidealizowanym. Reżyser David Ayer przez cały film przedstawia obrazy, które mogłyby znaleźć się w najbardziej drastycznych produkcjach typu gore. Jednak czyni to nie dla szoku czy kontrowersji. Brud i krew, które nasączają Furia cały film, jeszcze mocniej podkreślają brutalną rzeczywistość, z którą codziennie muszą mierzyć się główni bohaterowie. A to jest kluczem do zrozumienia ich postaw i zachowań.
Na początku załoga dowodzona przez Wardaddy’ego (Brad Pitt) może wydawać się grupą zdemoralizowanych przez wojnę psychopatów. Bez wahania strzelają oni w plecy jeńcom, prowadzą rozmowy o seksie z niemieckimi kobietami, opowiadają wulgarne żarty i zachowują się prostacko. Jednak z czasem to zachowanie zaczyna być postrzegane nie jako ich prawdziwa natura, a raczej jako rodzaj maski.
Są to schematy wypracowane przez lata, mające na celu zachowanie dystansu od otaczającej ich brutalnej rzeczywistości. Tak odrealnionej w swoim okrucieństwie, że każda scena z życia codziennego wywołuje u widza poczucie dysonansu. Furia cały film ukazuje, że wojenna rzeczywistość, mimo swojej niszczycielskiej natury, może również stawać się źródłem budowania silnych więzi. Skoncentrowanie narracji na załodze jednego czołgu ujawnia złożone relacje międzyludzkie panujące w jej obrębie.
To nie jest obraz „idealnej rodziny”, gdzie panuje nieustanna zgoda i życie pancerzystów przypomina sielankę. Wardaddy, Bible, Gordo, Coon-Ass i dołączający do nich młody, nieobeznany z wojenną rzeczywistością Norman, są postaciami, które ciągle wpadają w konflikty. Zarówno między sobą, jak i z otaczającym ich światem. Spierają się, złościli, wymieniają zjadliwe uwagi, ale nawet w najtrudniejszych sytuacjach można dostrzec, że łączy ich coś wyjątkowego – głębokie wzajemne zaufanie.
Reżyser zestawia różne charaktery, ukazując, że mimo wszystko potrafią one przezwyciężyć wszelkie różnice i niezgody, aby wspólnie efektywnie działać na polu bitwy. Furia cały film online staje się również platformą do przedstawienia bezlitosnego aspektu wojny. Podczas walki wydaje się, że bohaterowie tracą wszelkie ludzkie cechy. Przemieniają się w elementy maszyny wojennej, działające z mechaniczną precyzją, bez miejsca na wahania, moralne dylematy czy pytania.
W tym świecie, gdy jeden zawodzi, wszyscy ponoszą konsekwencje, a stawka jest najwyższa – życie. Dlatego w dziele Ayera nie znajdziemy wątków związanych z patriotyzmem czy walką o lepszą przyszłość. Działania bojowe załogi „Furii” nie są napędzane ideologią, patriotyzmem czy dumą narodową. To brutalna logika przetrwania: zabij, aby samemu nie zostać zabitym. Jest to przedstawione jako codzienna, mroczna rutyna, którą bohaterowie muszą wykonywać.
Cenię sobie fakt, że Ayer nie narzuca widzom żadnych jednoznacznych tez ani nie podsuwa gotowych wniosków. Prezentuje kilka scen w kameralnej oprawie, pozostawiając interpretacje w rękach odbiorców. W jego filmie nie znajdziemy wyraźnego podziału na bohaterów dobrych i złych, brak jest też jednoznacznych sądów. Co interesujące, reżyserowi udało się stworzyć dwugodzinne dzieło, które wciąga nas bez reszty. A świadomość braku złożonej fabuły przychodzi dopiero po zakończeniu projekcji.
Struktura całego filmu Furia online przypomina rozgrywkę w grze komputerowej – po zakończeniu jednej misji następuje moment odpoczynku. A następnie rozpoczyna się kolejne zadanie. Dopiero po seansie uświadamiamy sobie, że byliśmy świadkami serii luźno powiązanych ze sobą scen. Takich, które jednak za sprawą swojej realizacji intensywnie angażują nas w akcję, nawet podczas najbardziej trywialnej rozmowy. Aktorzy doskonale wpisują się w ten schemat, nadając swoim postaciom autentyczność i głębię za sprawą swojej gry.
Sortowanie według najpopularniejszych