Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, dorastała bez talentu plastycznego, który definiował jej rodzinę przez pokolenia. Wychowywana przez despotyczną matkę, nie doświadczyła dziecięcego ciepła. Po studiach postanowiła porzucić wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i przyjęła posadę naukowczyni w Białowieży, zaczynając życie na własnych warunkach. Osiedliła się w sercu puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, otoczona dziką przyrodą.
Spis treści
W tej magicznej odosobnieniu spotkała fotografa Lecha Wilczka, z którym podzielała pasje – miłość do natury i potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wyłamała się ze wszelkich schematów. Jednak wizja Simony na temat pracy przyrodnika i roli młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulega zweryfikowaniu. Musiała stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt, którego była częścią.
Przede wszystkim dlatego, że Simona Kossak cały film nie skupia się wystarczająco na swojej tytułowej bohaterce. Reżyser, przez większość czasu, wydaje się niepewny, jaką historię chce opowiedzieć. Obserwujemy tu elementy dziedzictwa szlacheckiego, zakazanej miłości, systemowej dyskryminacji kobiet, wątków ekologicznych, a nawet leśnej magii. Przez tak wielowątkową narrację na Simonę, niestety, zabrakło miejsca.
W całym filmie „Simona Kossak” obserwujemy fragment życia bohaterki, od jej przeprowadzki do Białowieży po obronę doktoratu. Ten stosunkowo krótki okres z jej życia nie wydaje się jednak w pełni reprezentatywny dla całej jej biografii. Mimo że Sandra Drzymalska wkłada wiele wysiłku w swoją rolę, jej postać Simonie brakuje wyrazistości. Zamiast scen ukazujących jej naukowe zmagania, częściej widzimy ją w sytuacjach emocjonalnych, płaczącą lub nagą. Wydaje się, że w polskim kinie perspektywa męskiego spojrzenia nadal ma się dobrze.
Simona Kossak (1943–2007), pochodząca z rodziny o bogatych artystycznych tradycjach, była córką malarza Jerzego Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka. Mimo rodzinnych korzeni związanych ze sztuką, Simona obrała ścieżkę naukową. Ukończyła studia biologiczne i zdobyła tytuł doktora nauk leśnych. Obejrzyj Simona Kossak cały film na VOD już dzisiaj!
Po ukończeniu studiów przeniosła się do Białowieży, gdzie przez ponad 30 lat życia pracowała w Instytucie Badawczym Leśnictwa. W Puszczy Białowieskiej zaangażowała się w działania na rzecz ochrony przyrody, walcząc o zachowanie jej naturalnego charakteru jako unikatowego ekosystemu. Simona Kossak była również aktywną popularyzatorką wiedzy o przyrodzie. Jako autorka licznych artykułów naukowych i programów radiowych, przyczyniała się do edukacji społeczeństwa na temat znaczenia i związków przyrody z człowiekiem.
Simona Kossak była postacią wyjątkową, słynącą ze swojej determinacji i głębokiej pasji do ochrony dzikiej przyrody. Zamieszkiwała w leśniczówce Dziedzinka, gdzie była otoczona zwierzętami, które często ratowała i rehabilitowała. Jej życie i praca poświęcone były ekologii, co uczyniło ją jedną z kluczowych postaci w polskim ruchu ochrony środowiska. Zmarła w 2007 roku po długiej walce z chorobą nowotworową. Ponadto pozostawiła po sobie bogate dziedzictwo naukowe i kulturowe, które nadal inspiruje kolejne pokolenia przyrodników i ekologów.
Sortowanie według najpopularniejszych